Jak se mění historie pod rukama…

Aneb jak je občas dobré udělat si screenshot

Když jsem do svého minulého zápisu o tečce za koronavirem vložil větu o „zapomenutí“ uvedených dat, ani jsem netušil, co se s nimi o pár dní později stane.

O co jde: svá původní data jsem čerpal ze zajímavého článku „Počty lidí s covidem v nemocnicích rostou, očkovaných je třetina,“ kde se poprvé objevují statistiky, ve kterých jsou uvedeny obě skupiny obyvatelstva separátně – očkovaní i neočkovaní, nikoliv pouze suma. O něco později se objevil článek „Kdo leží s covidem v nemocnicích.“ Bohužel jsem člověk, který má dobrou paměť na čísla a od začátku mne zaujaly nesrovnalosti v údajích z prvního odkazovaného článku v porovnání s novým.

Tyto nesrovnalosti se týkají uvedeného průměrného věku hospitalizovaných. Zatímco v prvním článku se doslova (ještě dnes – 23. 10. 2021) píše, že:

„Průměrný věk lidí na jednotkách intenzivní péče s covidem je u očkovaných 67 let, u neočkovaných 59.“

a o něco dále

„V případě všech hospitalizovaných jsou si čísla ještě blíž. Těm neočkovaným je v průměru 62 let, očkovaným 67 let.“

Novější článek tvrdí něco jiného:

„Pro zjednodušení lze konstatovat, že průměrný věk neočkovaných, kteří skončili s covidem v nemocnici, byl 57 let, zatímco průměrný věk osob, které podstoupily vakcinaci a byly s covidem hospitalizovány, se blížil 75 rokům.“

Pro jistotu opět vše ve screenshotech:

Při studiu grafů, které jsou zdroji těchto informací, mne pak zarazilo, že došlo i k jejich změně, a to včetně původního článku (evidentně jsou uloženy jako dynamicky aktualizované objekty):

Původní graf průměrného věku hospitalizovaných z prvního odkazu (ze zálohy v blogu):

A porovnání s „aktualizovanou“ verzi:

Totéž se týká i grafu udávajícího průměrný věk pacientů na JIP. Nejprve ten původní z blogu:

A jeho aktualizovaná verze:

Kdybych byl příznivcem konspiračních teorií, řekl bych, že někdo data upravil tak, jako se to dělo se zprávami ve slavném románu 1984. Příznivcem konspirací nejsem, a tam mohu tuto „úpravu“ dat hodnotit pouze jako přinejmenším podezřelou a docela by mě zajímalo, zda za ní stojí Novinky, nebo přímo ÚZIS...