Pandemie koronaviru skončila. Alespoň v ČR

repost zápisku z ABC Linuxu ze dne 8. 9. 2020

Abychom dovršili kalich všech kontroverzních rozhodnutí naší vlády v době pandemie koronaviru, přichází na závěr to zásadní a zřejmě nejabsurdnější: "Hygienici už nejspíš brzy nebudou muset dohledávat všechny kontakty nakažených lidí. Lidé, kteří se potkali s nakaženým člověkem, ale nemají příznaky, by nemuseli do karantény." Pandemie koronaviru tak v ČR fakticky/papírově končí.

Pokud bude nastíněná metodika skutečně použita, pak mizí vypovídací schopnost čehokoliv, co bylo v souvislosti s pandemií vytvořeno:

  1. Mizí potřeba "chytré karantény". Tím, že nebudou trasováni bezpříznakoví pacienti a začnou se testovat a trasovat pouze ti s těžkým průběhem, se pandemie zredukuje na ojedinělé náhodně se vyskytující případy a jakákoliv logika šíření viru bude nepostihnutelná.

  2. Mizí vypovídací shopnost jakýchkoliv statistik. Budeme vědět pouze o případech s těžkým průběhem, které se hygiena uráčila otestovat. Ostatní lidé, kteří budou mít koronavirus s podprahovými příznaky zůstanou skrytí.

  3. A pokračujeme-li logicky dále, mizí i potřeba jakýchkoliv preventivních opatření včetně například slavného koronavirového semaforu. Nebudou totiž hodnověrná data, ze kterých by mohl vycházet.

Dovedeme-li podobné úvahy ad absurdum, mizí tím pádem i potřeba používat roušky - pokud nemám příznaky, nemusím do karantény a z hlediska hygieny jsem zdravý. Nemám tedy co roznášet a rouška je pro mne tedy zbytečnou přítěží. A pokud náhodou někoho nakazím, tak mě stejně nebudou testovat (jelikož nemám příznaky) a tím pádem ani nezjistí původce infekce někoho s případným těžkým průběhem.

A to všechno jenom kvůli tomu, že chytrá karanténa není až tak chytrá a stále vyžaduje příliš mnoho lidského faktoru, a kvůli tomu, že hygienici nejsou ochotni přenechat obvolávání nakažených profesionálním call centrům. Výsledek je, že systém se už při 12 000 testech hroutí a kdeže jsou pohádky o 20 000 testech denně.

Pandemie koronaviru tak v ČR fakticky končí. Trasovatelnost a vypovídací schopnost jakýchkoliv dat se bude blížit nule a zatímco v březnu jsme byli řadě národů vzorem, nyní jim budeme pro smích.

Tak tedy sbohem, koronavire!


Updates:

8. 9. 2020: Tak už je to tam: Česko dostalo od WHO přes prsty: Situace s koronavirem je znepokojivá.

9. 9. 2020: A máme tu odpověď na otázku, zda do půli měsíce zlomíme tisíc nakažených za denA povedlo se nám to už 8. 9. 2020 (+1 164 nakažených). A nebo "jen" dorazily výsledky zapomenutých testů z víkendu? 

===

Originál se nacházel zde: https://www.abclinuxu.cz/blog/FluxBlog/2020/9/pandemie-koronaviru-skoncila.-alespon-v-cr