Jak se (ne)šíří COVID ve školách

O tom, co někteří nechtějí vidět

Minulý rok byl plný diskusí ohledně toho, jak se šíří či nešíří COVID ve školách. Letos školy zůstaly (alespoň dosud) otevřené, a tak máme možnost posoudit, jak se ve školách (ne)šíří COVID, a to v přímém přenosu.

V případě naší rodiny to pak znamenalo, že v úvodním běhu testování (tj. když jsme měli denně cca nově 300 nakažených), nikdo zachycený nebyl. Změnu přinesl až školní výlet do divadla ve třetí čtvrtině září (kolem 500 nově nakažených denně). Před ním samozřejmě proběhlo testování a ve třídě mladší dcery byl odhalen nakažený chlapec. To, že odhalen byl v pondělí a třída byla poslána do karantény až od čtvrtka (!) nyní ponechme stranou.

V mezičase bylo ticho – tedy hlavně proto, že ředitel naší ZŠ není rozhodně komunikativní typ a pokud může něco udržet pod pokličkou, tak to udělá.

Dnes byla v divadle naše starší dcera. Otestována třída o 26 dětech. Pozitivní: 4 (dnes celkem 1500 nově nakažených). Vše na základě antigenních testů, nicméně nepředpokládám, že by výsledky kontrolních PCR testů byly výrazně odlišné. Zařizujeme se tedy na karanténu a testování druhé dcery.

Při čekání na tu mladší – dnes po obědě – jsem si pak ve vestibulu školy všiml rozložených sešitů z několika dalších tříd. Shoda umístění a označení tříd mne nenechala na pochybách o tom, že jsou tyto třídy též v karanténě. Potvrdila mi to i mladší dcera – jde o jednu ze čtvrtých tříd a dvě z pátých ročníků. Další informace díky nesdílnosti naší školy bohužel nemám.

Diametrálně odlišná je ale situace v Kamenici nad Lipou – malém městečku v srdci Vysočiny. Zde vedení školy komunikuje s veřejností a díky tomu víme například i to, že mají aktuálně v karanténě 10 z cca 30 tříd.

Tak co, páni analytici, šíří se COVID ve školách, nebo ne? Přineslo by naplánované testování po prázdninách nová data, a nebo ne? Nebo se spíše jen děsíte toho, co by se zjistilo?