Dopis ze Země

Příběh, který se (bohužel) nestal

Ahoj lidi,
jmenuji se Pavel. Podle všeho jsem „dvojčetem“ autora tohoto blogu z paralelního vesmíru. K Vám jsem se dostal poměrně nedávno v průběhu náhlé sněhové vánice – vyjížděl jsem u nás a když jsem z bílé tmy vyjel, ocitl jsem se zde. A musím říci, že jsem byl zděšen.

Ne tím, že zde máte koronavirus, ale tím, kolik ho tu máte. Jelikož je zřejmé, že oba naše světy jsou si velmi blízké (což možná napomohlo transportu), jsem stejné nátury jako Karel a začal jsem tedy pátrat po tom, kde se vše zlomilo.

Přesná data nemám v hlavě, ale je zřejmé, že koronavirus se i u nás objevil zhruba ve stejnou dobu jako zde – i u nás má nemoc, kterou virus způsobuje, označení COVID-19 a objevil se též zřejmě poprvé ve Wu-chanu koncem roku 2019. Stejně jako u Vás, i u nás byl celkem záhy zavlečen do Evropy, kde nastal jeho pravý ráj, a v březnu se dostal až do České republiky.

Jaro 2020 proběhlo u nás úplně stejně jako u Vás: rychlá uzávěra hranic, dlouhý lockdown a na začátku června přechod do jakž takž normálního režimu. Podle toho, jak jsme se bavili s Karlem zřejmě naprosto identický vývoj.

Následovaly prázdniny a zde začaly drobné odlišnosti. Zatímco u Vás se koronavirus neřešil, naše vláda se začala připravovat a už ve chvíli, kdy se počty nakažených začaly blížit špičkám z první vlny, začala platit různá opatření. Zpočátku jen použití roušek, postupně byly omezeny kapacity sportovišť a restaurací. To nárůst počtu nakažených zbrzdilo a dalo nám to naději, že můžeme začít školní rok 2020/2021.

Bohužel nám nevydržel dlouho. Ve chvíli, kdy se lidé vrátili z dovolených a děti nastoupily do školy, nastala podobná exploze jako u Vás – druhá vlna. Naštěstí naše vláda byla připravená. Ve chvíli, kdy přírůstek počtu nakažených dosáhl poprvé 1500 lidí denně, byly školy uzavřeny a spolu s nimi i některé podniky, ve kterých se objevil koronavirus ve větší míře.

Ano, spousta lidí bylo proti, ale efekt byl dobře čitelný – během tří týdnů jsme se dostali zpět pod 1000 nakažených denně a mohlo nastat pomalé rozvolňování. Do škol se vrátil celý první stupeň a až v současné době možná bude nějak omezen. Samozřejmě, život se nikdy nevrátil do normálních kolejí – existuje řada obecných omezení, díky kterým nemohou být plné restaurace, vnitřní sportoviště jsou omezená pouze na registrované sportovce, masové akce prakticky neexistují.

U Vás jste prodělali poměrně výraznou třetí vlnu před Vánoci. Něco podobného by bylo možné nalézt i u nás, ale pouze v rámci statistické odchylky. Díky dobře cíleným opatřením se vždy povedlo včas zažehnat každý zdroj nákazy. Ano, opatření to nebyla pěkná (podniky a část jejich zaměstnanců v karanténě, školy s celými třídami v karanténě, občas i nějaká lokální uzávěra), ale vždy byla maximálně na čtyři týdny a měla efekt. Jeden čas byly dokonce i uzavřeny hranice a bylo třeba vyplácet náhrady přeshraničním pracovníkům, ale díky této kombinaci opatření jsme se nikdy nedostali o moc přes dva tisíce nakažených za den. I díky tomu jsme si užili šťastné a veselé Vánoce.

Možná Vás napadá, co Brigita. Ano, bohužel dorazila i k nám. Naštěstí už do společnosti, která byla na vše připravená a i když si vynucuje častější a tvrdší opatření, stále fungují restaurace na 25 % kapacity a musí zavírat v osm hodin a i přes omezení počtu zákazníků vůči ploše obchodu, nikdy se nestalo, že byste si nemohli jít dva měsíce v kuse vybrat ani boty.

Samozřejmě i u nás existují odmítači opatření (u Vás se to jmenuje vtipně - „chcípl PES“) a i u nás řada lidí není ochotná opatření dodržovat. Naštěstí je u nás virus tak řídce rozšířen, že jejich aktivity nejsou tak škodlivé, jako mohou být u Vás.

Celkem vzato, svou Zemi bych neměnil. Při pohledu na Zemi, kde v desetimilionovém státu umírají téměř dvě stovky lidí denně a nikdo s tím nic nedělá, mi běhá mráz po zádech. U Vás už lámete hranici dvaceti tisíc mrtvých, u nás jich zatím nebyly ani dva tisíce. Počet hospitalizovaných se stále drží do pěti set, takže jim lze věnovat veškerou péči, což se pozitivně projevuje i na jejich úmrtnosti. Nikdy nedošlo k omezení lékařské péče a i díky tomu prakticky neznáme kolonku „úmrtí spojená s COVIDem“ – tedy že by se někomu nedostalo lékařské péče nebo mu musela být odsunuta na pozdější termín.

Je mi Vás líto a chci už domů.

Pavel