Čau lidi, pos*ali zme to, soryjako

repost zápisku z ABC Linuxu ze dne 27. 8. 2020

Minimálně takovéto vyjádření bych čekal od naší vlády, ale pro ni je zřejmě i takováto dávka sebereflexe moc.

Blíží se nám začátek školního roku a počty nakažených koronavirem lámou rekordy. V sousedním Německu už uznali, že jde o druhou vlnu, ale u nás se pokračuje ve lžích a dezinformacích typu, že máme být v klidu a vše je vlastně pod kontrolou, bo máme tu chytrou karanténu a vůbec.

Ono vůbec těch lží a manipulací bylo za poslední měsíce nějak moc. Od republikové karantény a prvotních vyjádřeních typu, že pokud budou nakažených stovky, tak se rozvolňovat nebude, přes plácání se po rameni, jak jsme to dobře zvládli, jsme se za odměnu dočkali ukončení nouzového stavu a otevření hranic, které k nám okamžitě koronavirus zase přineslo.

A od té doby začaly zase počty nakažených stoupat. Když už z nás začala být Evropa nervózní, tak Andy (teda vlastně Ken) zadal audit počtu nakažených, aby se vlastně přišlo na to, že jsme jenom blbí a neumíme počítat, nicméně kde byla přesně chyba jsme se nikdy nedozvěděli (dokáže někdo zpětně dohledat ten článek, ve kterém jeden z Pirátů žádal o zveřejnění dotčené části algoritmu výpočtu?). Mezitím jsme chlácholeni tím, jak koronavirus slábne a počet lidí s těžkým průběhem klesá, ale on zatím zase roste.

No a jestli někdo čekal uklidnění v průběhu prázdnin, nedočkal se ho, a děti nastupují do škol v období, kdy máme rekordní přírůstky počtu nakažených. Aby nebylo úplně zřejmé, odkud se ti nakažení berou, provádí se obfuskace dat ve formě přepočtu na 100 000 obyvatel, což je výhodné pro Prahu, od které se odvádí pozornost na okresy s nízkou hustotou zalidnění. (Zde je přírůstek pěti nakažených okamžitě označen za ohnisko, zatímco v Praze se snadno schová.) Jak to bude v září vypadat si naše vláda ujasňovala natřikrát, až se konečně shodla, že přeci nechce nikoho na*rat, takže roušky mimo vyloženě kritická zařízení nebudou. Máme přeci skvěle fungující semafor a ještě lepčí chytrou kerenténu. A pokud se někdo (právem) cítí ohrožený, dostane "rouškovné", ať drží hubu.

Důležité přeci je, že ekonomika musí šlapat a my musíme mít hlasy. Děti přeci nejsou riziková skupina (alespoň nemají volební právo, že). Co na tom, že děti by taky rády někdy viděly své babičky a dědečky, kteří už ale riziková skupina jsou. Ti dostanou rouškovné, které je určitě na plicním ventilátoru zahřeje u srdce.

No a co říci závěrem? Snad jenom, že teď už je krásně vidět, jak moc byl zbytečný nouzový stav (stačilo vydat několik vyhlášek ohledně roušek a rozestupů) a naopak jak zhoubné bylo letní otevření hranic. Zároveň se krásně ukázala povaha organizací jako OSN a EU - OSN řeší genderově vyváženou řeč, o EU pro jistotu není slyšet vůbec. Hlavně, že je tu máme.

Držme si tedy palce. Těm, kteří s koronavirem přijdou do styku, ať vše ve zdraví přežijí, a těm, kteří půjdou k volbám, ať si udrží zdravý rozum, vzpomenou si na ty porce lží, kterými jsme byli nakrmeni, a zvolí někoho, kdo má trochu cti a konečně mluví pravdu. I když bude bolet.

===

Originál se nacházel zde: https://www.abclinuxu.cz/blog/FluxBlog/2020/8/cau-lidi-pos-ali-zme-to-soryjako